IGLICA-BĘDKOWICE

Iglica w Dolinie Będkowskiej.

                                                                  Widok na Iglica z drogi.
 Iglica leży koło drogi biegnącej dnem Doliny Będkowskiej, zaraz koło popularnej skały „Dupy Słonia” w dolinie Będkowskiej pod Krakowem. Jest ona wyeksponowana i robi duże wrażenie swoim wyglądem. Gdy ją zobaczyłem, chciałem ją zdobyć i dzięki temu byłem na jej wierzchołku kilka razy.

Drogi na niej są mało uczęszczane, przez co są one kruche i trzeba uważać podczas wspinaczki, biorąc pod uwagę, że trzeba się wspinać na nią na DDS-ie (asekuracja, która zakładamy sami, kości, pętle). Drogi na nią są dość łatwe i może dla tego nie wielu alpinistów pokonuje je.

Widać dwa haki.

Ja chcę opisać jedną z nich „Zachodni Komin” długość drogi 25m, asekuracja własna, 2H (2 haki), z czego najprawdopodobniej jeden odleciał po ostatnim obrywie skały (2009r zauważyłem dość duży odłam skały, który spadł, lecz nie przyjrzałem się dokładnie), stanowisko jest zrobione z kilku pętli parcianych plus linka stalowa z starym karabinkiem, przez którego można przeciągnąć linę i zjechać na dół. Nie da się inaczej zejść z iglicy, tylko opuszczając się na linie. Droga jest dość prosta IV+ i można poćwiczyć zakładanie kości (polecam), z zachowaniem ostrożności przed kruchymi miejscami.

Wystarczy jeden komplet kości i około 6 ekspresów (zależy od umiejętności i pewności we wspinaczce), oraz 2-3 pętle i sprzęt asekuracyjno zjazdowy. Z góry można ściągnąć partnera do siebie, aby zobaczyć jak się

Szczyt Iglicy.
 asekuruje ze stanowiska (powinniśmy asekurować na karabinku osobistym na pół wyblince lub sprzęcie przystosowanym do górnej asekuracji). Skała i wspinaczka bardzo ładnie prezentuje się do zdjęć z drogi.

                                                             Przybiżony zarys dróg na Iglicy.


1- La-Pa V+( DDS)
2- Zachodni Komin IV+  (2H+DDS)
3- Klasyczna IV (1H+DDS)
4- Rysa Pokutników V (DDS).
 
Pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje jak i partnera.
 
W razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem diabetologiem.